04/20/2024
Strona główna Artykuły Sprzedam Download Kontakt Linki Galeria zdjęć
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie artykuły
Nowe fabryki na Pradze
Bogini Wolności
Sztuczna kość słonio...
Będzie kolej konna w...
Cukrownia "Józefów"...

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: electroinfo

Nawigacja
Artykuły » Zrób to sam
Artykuły: Zrób to sam
Falomierz-generator
Opisany przyrząd jest potocznie nazywany w literaturze skrótem TDO (Trans-Dip- , Oscilłator), który jest odpowiednikiem < lampowego GDO (Grid-Dip-Oscillator).

Napęd wałka giętkiego
Między silnik i wałek giętki włączony został napęd szybkościomierza od motocykla, co zwiększa dwukrotnie obroty wałka: wynika to z przełożenia napędu szybkościomierza. Ponieważ mocowanie pancerza linki jest w tym przypadku inne niż w poprzednim opisie, gdzie użyta została linka od samochodu „Syrena” zastosowano tu linkę szybkościomierza od motocykla. Wpłynęło to jednocześnie na znaczne uproszczenie budowy urządzenia. Linka ta mocowana jest nie nakrętką jak poprzednio, lecz po wsunięciu jej w odpowiednie gniazdo zabezpieczona jest wkrętem. Silnik jednofazowy o mocy 0,25 kW i 2750 obr./min. (rys. 1) został przykręcony do płyty (poz. 6) a następnie zamocowany na ramie z uchwytem wykonanej wg rys. 2. Wymiary ramy zostały podane jako orientacyjne i należy je dostosować do posiadanego silnika. Gumowe podkładki służą jako amortyzatory i powinny ograniczać nieco drgania wywołane pracą silnika. ....

Nowe fabryki na Pradze

Wkrótce już prawdopodobnie funkcjonować zacznie fabryka szyn na Pradze firmy Lilpop, Loewenstein i Rau...


Piecyk gazowy
Potrzeba krótkotrwałego ogrzewania domku na działce, a szczególnie namiotu foliowego w czasie nagłych spadków temperatury, stwarza konieczność poszukiwań odpowiednich piecyków, na tyle wygodnych, aby można je szybko w razie potrzeby uruchomić

Pierścieniowy programator UKF
Odbiorniki radiowe z głowicami UKF przestrajanymi napięciem umożliwiają zwykle zaprogramowanie trzech lub czterech stacji UKF. W wielu regionach przygranicznych Polski jest to niewystar­czające. Tradycyjna rozbudowa progra­matora wymagałaby zmian mechanicz­nych w odbiorniku, co nie zawsze jest możliwe. Przedstawiony na rysunku pier­ścieniowy programator UKF umożliwia zaprogramowanie siedmiu stacji UKF bez konieczności stosowania dodatko­wych przełączników.

Prostownik LELEK
W artykule opisano prostownik „Lelek”, przeznaczony do ładowania akumulatorów ołowiowych o napięciu znamionowym 12 V. Prostownik umożliwia ładowanie akumulatorów bez kontrolowania i jest odporny na zwieranie wyjścia oraz na odwrotne dołączenie akumulatora. Schemat prostownika został oprać vany w Zakładach Wytwórczych „Grupa Techniczna — Urania”

Prosty alarm samochodowy
ALARM DO SAMOCHODU Nasilające się kradzieże samochodów i ich podzespołów skłaniają użytkowników pojazdów do instalowania w nich różnego rodzaju systemów alarmowych. Mogą one być bardzo skomplikowane i drogie, ale także proste i tanie. Takiego prostego urządzenia dotyczy niniejszy opis. Składa się ono z niewielu części i dlatego może być wykonane przez niezaawansowanych elektroników do własnego pojazdu

Prosty prostownik do ładowania akumalotorów
Podaję sche­mat ideowy prostownika do ładowania akumulatorów o napięciu 6 i 12 V, prą­dem o natężeniu do 10 A. Przez szeregowe włączenie tyrystora w uzwojenie pierwotne transformatora uzyskuje się dużą sprawność prostowni­ka. Uruchomienie urządzenia sprowadza się praktycznie do sprawdzenia prawidło­wości montażu oraz sprawdzenia napię­cia występującego na uzwojeniu pierwot­nym transformatora. Przy zastosowaniu potencjometru 25 kΩ? zakres regulacji napięcia w punktach A-B powinien wy­nosić od ok. 50 V do pełnego napięcia sieci.

Prosty timer długich czasów
Timer włączający po długim czasie stero­wane urządzenie na krótki okres, był opisany w nr A4/1983 mies. „Amaterske Radio”. Timer taki można wykorzystać, np. do włączania oświetlenia, karmienia ryb i drobiu, podlewania roślin lub też fotografowania wzrostu roślin metodą lupy czasowej.

Wskaźnik napięcia akumulatora
Bardzo przydatny prosty w budowie wskaźnik napięcia akumulatora .....

Wykrywacz metali
W „niebieskim” numerze 2/1989 „Amaterske Radio” zamieszczono opis inte­resującego układu do poszukiwania metali. Układ pracuje na zasadzie detekcji dudnień sygnałów dwóch generatorów, z których jeden jest stabilizowany kwarcem. Użytkowanie wymaga korzy­stania z trzech organów regulacyjnych: „częstotliwość zgrubnie” (kompensuje czynniki wpływające na zmiany częstot­liwości generatora LC, np. zmiany tem­peratury lub napięcia zasilania), „czę­stotliwość dokładnie” (kompensacja wpływu składu i stanu podłoża, nad którym przesuwa się cewka generato­ra) oraz „wzmocnienie”.

Zabezpieczenie zasilacza
Interesujący sposób zabezpieczenia za­silacza przed skutkami zwarcia na wyj­ściu znaleźliśmy w resztkach starego numeru ,,Wireless World” — tak skrom­nych resztkach, że nawet nie wiadomo, którego ale jest informacja...

Zamiana wzmacniacza mocy w OR Amator
Częste uszkadzanie się układów UL1405L we wzmacniaczu mocy odbiornika Ama­tor (starsza wersja) skłoniło mnie do przeróbki stopnia mocy na układ TDA2030. Zaletą układu scalonego TDA2030 jest większa moc, szersze pas­mo, wyższe dopuszczalne napięcie zasi­lania oraz zabezpieczenie prądowe i cieplne.
Przetłumacz stronę


424,930 unikalne wizyty
Electro-Info Niebieska
E-I Electro-Info
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.